четврток, април 25, 2024
домаКујнаКинотека на Македонија: Одбележување на 8 март со три филма

Кинотека на Македонија: Одбележување на 8 март со три филма

Кинотека на Македонија и оваа година се вклучува во одбележување на 8 Март, овој пат со три долгометражни филмови, од кои едниот е омнибус од повеќе приказни. Сите се во режија на жени – авторки од Балканот, со што сакаме да им оддадеме почит и признание на жените филмски творци кои се сè повеќе на број во нашата средина и култура, велат од Кинотеката.

На 8 март ќе го погледнеме филмот „Викториа“ 2014 година, првиот бугарски филм кој некогаш се прикажал на филмскиот фестивал на независен филм „Санденс“, каде што добил позитивни критики. Дејството се одвива во 1979 година, десет години пред распадот на системот и Источниот блок. Борјана (Ирмена Чичкова) и Иван (Димо Димов) се обидуваат да имаат интимни односи без да ја разбудат нејзината мајка… „Станува збор за политички и филозофски филм што со доза на хумор кој ја отсликува во целост идеологијата на комунизмот, период во кој луѓето меѓусебно се нарекувале „другар/ка“, млекото е спакувано во ќеси и се чувствува цврста доминација на партијата врз животот на бугарскиот народ. Автор на „Викториа“ е режисерката Маја Виткова, а филмот, кој трае 155 минути претставува времеплов кој ве носи во не толку дамнешните времиња на ‘закоравената’ социјалистичка администрација, нешто што и денес ни е познато и можеме да го почувствуваме. „Викториа“ е филм кој ја покажува врската помеѓу физичкото и партиското тело. Прикажува како едно човечко суштество може да биде симбол на комунизмот“ – ќе напише Емилија Петреска во својот осврт за филмот во Радио МОФ по неговото прикажување на Синедејс во Скопје. Списанието „Њујоркер“ го става „Викториа“ на четврто место на најдобри филмови за 2016 година, воедно го бира за филм на неделата, а нејзиниот критичар Ричард Броди рецензијата за овој филм ја насловува „ВИКТОРИА, голем филм за жените, создаден од жена“.

Филмот „Непослушни“ што се  прикаже на 9 март е дебитантски филм на режисерката Мина Џукиќ и својата премиера ја имал 2014 г. на фестивалот Санденс. Ова автентично остварување има постигнато голем успех и на други значајни светски фестивали на независен филм.  „Замислата е „Непослушни“ да послужи за препознавање на проблемот околу дистрибуцијата и гледаноста на домашните арт-хаус филмови, или барем да послужи како иницијатор за промена на проблемите на тоа поле. Ќе видиме што е изводливо, рамнодушноста е најголемиот проблем, се чини дека филмот како категорија е навредливо небитен, не би сакала на тој бран да пуштам нешто што ни е важно на сите“, вели режисерката на филмот Мина Џукиќ. Таа објаснува дека кампањата нема таен маркетиншки трик, а желбата и е да го погледнат луѓе кои не сакаат да одат во комерцијалните кина и немаат средства за таква забава.

На 10 март, пак, ќе биде прикажан омнибусот „Некои поинакви приказни“, кој е составен од пет кратки филма на режисерки од Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Словенија. Омнибусот имаше проекции на повеќе од триесет филмски фестивали низ светот и беше на репертоарот на кината во соседните земји. Режисерките Ивона Јука, Ана Марија Роси, Инес Тановиќ, Марија Џиџева и Хана Слак на различен начин отсликуваат еден конкретен социјален и емотивен феномен – мајчинството, гледано од аспектот на младите луѓе од овие простори и со сензибилитет карактеристичен за нив. Улогите ги толкуваат: Нера Стипчевиќ, Горан Богдан, Наташа Нинковиќ, Сергеј Трифуновиќ, Нина Виолиќ, Феџа Штукан, Луција Шербеџија… а во македонската приказна ќе ги видиме: Ива Зенделска, Славиша Кајевски, Синоличка Трпковска, Јордан Симонов, Несрин Таир… Филмот е копродукција меѓу продукциските куќи СЕЕ ФИЛМ ПРО од Србија, Скопје филм студио од Македонија, 4 ФИЛМ од Хрватска, Документ од Босна. На проекцијата на филмот ќе биде присутна една од режисерките на филмот, Марија Џиџева, а пред филмот ќе има разговор со гостинката и публиката, кој ќе го води Стојан Синадинов.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ