вторник, мај 21, 2024
домаКујнаКоординативен центар за културна соработка на иницијативата „16+1“ отворен во НУБ

Координативен центар за културна соработка на иницијативата „16+1“ отворен во НУБ

Во НУБ „Св. Климент Охридски“- Скопје вечерва свечено беше отворен Координативниот центар за културна соработка меѓу НР Кина и 16 земји од Централна и Југоисточна Европа (Иницијатива 16+1).

На настанот се обратија Н.Е г-а Јин Лиџиан и министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски. На свеченото отворање на Центарот беа поканети амбасадорите на земјите –членки на Иницијативата 16+1 и други високи домашни и меѓународни политички претставници и јавни личности.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ