четврток, мај 30, 2024
домаЖивотЗдравјеМетформин против рак на града

Метформин против рак на града

Канадските научници потврдуваат дека евтин лек е ефикасен во борбата против ракот на дојката, односно лек кој што го подобрува преживувањето кај жените дијагностицирани со болеста. Лекот го спречува растот на канцерогените ткива, го забавува и ја блокира репродукцијата на клетките на ракот.
Станува збор за евтиноти антидијабетски таблети – метформин, за кои претходно се мислело дека го забавуваат стареењето, а се ефикасни и во борбата против ракот на дојката, велат канадските научници.
Метформинот, исто така, го зголемува количеството на кислород што влегува во клетките.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ