четврток, мај 30, 2024
домаКујнаСАД: Повторно снежни бури, вонредна состојба во две држави

САД: Повторно снежни бури, вонредна состојба во две држави

По втор пат во една недела, североисточниот дел на САД го погодија силни снежни врнежи, поради што беа откажани многубројни летови, затворени училишта, а во некои делови имаше и прекин на струја.

Десеттина илјади луѓе останаа без струја на подрачјето од Филаделфија до Њујорк, а повеќе од 2.600 летови во тој регион се откажани, пренесува АП.

Откажани се и поаѓањата на одделни возови и автобуси, а гувернерите на американските сојузни држави Њу Џерси и Пенсилванија прогласија вонредна состојба.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ