вторник, мај 21, 2024
домаКујнаСерија слаби земјотреси регистрирани во Бугарија

Серија слаби земјотреси регистрирани во Бугарија

Серијата слаби земјотреси беше регистрирана во јужниот дел на Бугарија во последните 24 часа, од кои најсилниот беше 4.6 степени по Рихтеровата скала.

Последниот земјотрес беше регистриран во 01.15 часот ноќеска, на 15 километри југоисточно од Пловдив.

Најсилниот земјотрес претходно ја погоди Пловдивската област во ноќта помеѓу среда и четврток. После тоа следеа околу 20 последователни потреси.

Според агенцијата БТА, никој не бил повреден во потресите, ниту пак била направена материјална штета.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ