понеделник, мај 20, 2024
домаКујнаСеверна Кореја помогнала во производството на хемиско оружје во Сирија?

Северна Кореја помогнала во производството на хемиско оружје во Сирија?

Обединетите нации се сомневаат дека Северна Кореја и овозможила на Сирија да произведе хемиско оружје. Меѓу другото, во Сирија испраќале плочки отпорни на киселина и многу високи температури, вентили и цевки, се наведува во извештајот на ОН, пренесе „Би-Би-Си“. Според „Би-Би-Си“, овие материјали се користат во изградбата на постројки за хемиско оружје.

На крајот на 2016 година, пет пратки беа испратени во Сирија преку кинеска фирма, наведува „Волстрит џурнал“, додавајќи дека ова веројатно е само мал дел од пратките во изминатите неколку години.

Сирискиот центар за научни истражувања и истражувања, наводно, и платил на Северна Кореја преку неколку компании. Експертите веруваат дека Северна Кореја во светот за пари нуди воени материјали и експертиза што нејзините експерти ги имаат.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ