понеделник, мај 20, 2024
домаЖивотЗдравјеВитаминот Ц ја чува циркулацијата

Витаминот Ц ја чува циркулацијата

Ако нема доволно витамин Ц создадените масни наслаги во периферните артерии на долните екстремитети го забавуваат крвотокот и во иднина го зголемуваат ризикот од отежната работа на срцето, истакнуваат белгиските истражувачи.

За добра периферна циркулација и здравје на нозете, во голема мера е одговорен витаминот Ц.

„Болеста е придружена со грчеви во нозете и замор при подолго стоење, што долгорочно доведува до срцеви заболувања. Проблемот може да се спречи или да се забави ако со задолжителната терапија пропишана од специјалист- во исхраната се додава редовно витаминско дополнување. Тоа може да се земе во вид на суплементи, а кај здрави луѓе и преку свежо овошје и зеленчук богато со витамин Ц“, објаснува д-р Мајкл Лангло, раководител на стручниот тим.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ