среда, мај 22, 2024
домаКујнаВо Брисел почна судењето на Абдеслам

Во Брисел почна судењето на Абдеслам

Единствениот преживеан член на терористичката група, таканаречена Исламска држава, Салах Абдеслам (28), се појави денеска на судење во Брисел, каде што е обвинет за убиство на полицаец во терористички напад.

Абдеслам, како што јави „Би-би-си“, во судница го воведоа двајца маскирани полицајци. Против него се води одделен процес во Франција, каде што е обвинет за убиство на 162 лица во Париз во терористичкиот акт изведен во ноември 2015 година во концертна сала.

Во Брисел безбедноста е подигната на многу високо ниво. Пред судницата се наоѓаат голем број вооружени полицајци, а има неколку контролни пунктови до судницата во која ќе биде Абдеслам, јави АП.

Портпаролот на кризниот штаб во Белгија, Ив Стивенс, изјави дека најверојатно ќе бидат поставени уште полицајци и на периферијата на Брисел, пренесува „Политико“.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ