вторник, јуни 18, 2024
домаСпортОстанати спортовиАТП: Надал прв, Димитров трет, Ѓоковиќ е 12-ти

АТП: Надал прв, Димитров трет, Ѓоковиќ е 12-ти

После завршениот Мастерс во Лондон познат е списокот на рангирани играчи за 2017 година. Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ годината на АТП листата ја заврши на 12. место во светот, Филип Краиновиќ е 34-ти, а Виктор Троицки како 55-ти.

Титулата најдобар светски тенисер одамна ја обезбеди Рафаел Надал, кој по повлекувањето од Завршниот Мастерс ја намали предноста во однос на Роже Федерер. „Бикот од Маљорка“ заврши со 10.645 поени, 1040 повеќе од Швајцарија.

Најголем успех оствари Григор Димитров, кој со освојувањето на Лондон годината ја заврши на третото место, што му е најдобро рангирање во кариерата. Бугарскиот тенисер напредуваше за три позиции, а зад себе ги остави Александар Зверев, Доминик Тим и Марин Чилиќ. За една позиција напредуваа Давид Гофан и Џек Сок, кои го престигнаа Стан Вавринка. Пабло Карењо Буста заврши на десеттото место.

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ остана на 12. позиција со 2585 поени. Виктор Троицки назадуваше за една позиција, додека Филип Краиновиќ и Душан Лајовиќ (75) ги задржаа истите позиции.

Ласло Ѓере загуби две позиции за 90. место на листата, а српскиот играч Јанко Типсаревиќ не е меѓу првите 100, туку сега е 106-ти на листата.

Топ 10, АТП листа:

 1. (1) Рафаел Надал (Шпанија) 10.645
 2. (2) Роже Федерер (Швајцарија) 9.605
 3. (6) Григор Димитров (Бугарија) 5.150
 4. (3) Александар Зверев (Германија) 4.610
 5. (4) Доминик Тим (Австрија) 4.015
 6. (5) Марин Чилиќ (Хрватска) 3.805
 7. (8) Дејвид Гофан (Белгија) 3.775
 8. (9) Џек Сок (САД) 3.165
 9. (7) Стен Вавринка (Швајцарија) 3.150
 10. (11) Пабло Карењо Буста (Шпанија) 2.615

 

 1. (12) Новак Ѓоковиќ (Србија) 2.585
 2. (34) Филип Краиновиќ 1.298
 3. (55) Виктор Троички 880
 4. (75) Душан Лајовиќ 687
 5. (88) Ласло Ѓере 612
 6. (105) Јанко Типсаревиќ 556
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ