четврток, мај 30, 2024
домаКујна„Атрактивната Лисица“ со славната пијанистка Валентина Лисица и Македонската филхармонија

„Атрактивната Лисица“ со славната пијанистка Валентина Лисица и Македонската филхармонија

На подиумот на Македонската филхармонија, овој четврток (19 април) во 20 часот, ќе застане една од најпознатите пијанистки на класичната музика денес, импресивната Валентина Лисица од Украина/САД.

Славната пијанистка Валентина Лисица, која што ја опишуваат како првата „Јутјуб“ – ѕвезда на класичната музика и првиот класичен уметник кој својот успех на интернет го претвори во глобална концертна кариера низ Европа, САД, Јужна Америка и Азија, за македонската публика ќе го изведе прочуениот Концерт за пијано и оркестар бр. 2 од Сергеј Рахмањинов.

Диригент на концертот насловен „Атрактивната Лисица“ е маестро Габриел Бебешелеа од Романија, а на програмата оваа вечер е и импресивната свита „Слики од изложба“ од Модест Мусоргски.

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ