недела, декември 8, 2019

Нов биланс на жртвите од земјотресот и цунамито во Индонезија, изби...

Бројот на жртвите во земјотресот и цунамито на индонезискиот остров Сулавеси се зголеми во среда до 1.407, изјави официјален претставник, а болниците се соочуваат...

Апсење на терористичка група во Германија

Канцеларијата на германскиот обвинител објави дека полицијата спровела наредба за апсење на шестмина осомничени за формирање екстремно десничарска терористичка организација во градот Кемниц, каде...

Почна масовно погребување на жртвите од земјотресот и цунамито во Индонезија

Во централна Индонезија денеска започна масовно погребување на жртвите од земјотресот и цунамито. Тим работници со маски на лицата донесе околу пладне по локално...

Нов избирачки список и предвремени избори ако не поминат уставните измени

Премиерот Зоран Заев, соочен со референдумските резултати најави можност за предвремени избори ако не поминат уставните измени потребни за спроведување на договорот од Преспа,...

Михајловски, Лазаров, Арсовски и Ставридис со награда ,,11 Октомври“ за животно...

Преведувачот и  писател проф. д-р Драги Михајловски, писателот и новинар Ристо Лазаров, и актерот Петре Арсовски, се годинашни добитници на државната награда ,,11 Октомври“...

Интерпол: Животната средина главен извор на приходи за организираниот криминал

Бескрупулозната експлоатација на животната средина стана главен извор на приход за организираниот криминал и разните вооружени групи наместо шверцот со дрога, објави Интерпол оваа...

Авион ја промаши пистата и слета во океан, сите патници преживеаја

Авион на авиокомпанијата „Ер Ниугини“, кој летал од Микронезија до островот Вано во Папуа Нова Гвинеја, се урна во Тихиот Океан откако пилотот ја...

Стигнува нов супертајфун, а астронаут го сликаше

Тајфун од петта категорија се движи кон Тајван и Јапонија, а невремето носи ветрови од околу 140 километри на час. Неверојатни слики од супертајфунот...

Во Грција 27 починати од западнонилска треска

Најмалку 27 лица починаа во Грција од западнонилска треска, а 234 лица се заразени, соопшти грчкиот центар за контрола и превенција на болести. Во...

Во несреќа на траект во Танзанија загинаа 86 лица

Најмалку 86 лица загинаа кога на езерото Викторија во Танзанија се преврте траект на кој се наоѓаа повеќе стотици луѓе, објавија локалните медиуми. Локалниот...

Последни вести

Препорачано