Нови 165 заболени, 7 починати, 128 оздравени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 71 -Куманово 15 -Дебар...

Катастрофа во Турција: Експлодира фабрика за пиротехника, 150 работници затрупани под...

По серија експлозии во фабрика за пиротехника во северозападна Турција, повеќе од 150 работници останаа заробени во урнатините. Според последните информации, најмалку две лица...

Нова верзија на коронавирусот се шири низ целиот свет

Мутирана верзија на новиот коронавирус што го предизвикува ковид-19, и која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа поспособна да зарази човечки...

Падната француската влада, Едуард Филип има намера да биде противкандидат на...

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка, објави Елисејската палата, пренесува „Скај њуз“. Оставката на Филип се очекува да го отвори патот за формирање на...

Во Белград е прогласена вонредна состојба

Градоначалникот на Белград, Зоран Радојичиќ, по предлог на Градскиот штаб за вонредни ситуации, ја донесе Одлуката за прогласување вонредна состојба во Белград, со цел...

Бесплатен скрининг за коронавирус на новинари и медиумски работници

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари и медиумски работници за КОВИД –...

Нови 173 заболени, 15 починати, 150 оздравени од Ковид-19

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19 од кои во: -...

Спасовски и Димитров: Нема отстапување од процесот за придружување на семејството...

Подготвени сме во полн капацитет да ги почнеме и успешно да ги спроведеме преговорите за членство на земјава во Европската унија во најбрз можен...

Коронавирусот ги затвори џамиите во Кичево

Во Кичево затворени џамиите откако се појави заразата меѓу верниците и еден оџа. Осум џамии една недела ќе бидат затворени, а верниците се замолени...

Во САД 1000 починати за едно деноноќие и 50.000 нови случаи...

Соединетите држави регистрирале 1.200 смртни случаи на коронавирус во изминатите 24 часа. За прв пат од 10 јуни, бројот на починати надмина 1.000. Властите...

Последни вести

Препорачано