недела, март 17, 2019

Се урна авион со 189 патници во Индонезија – нема преживеани

Спасувачките служби соопштија дека не веруваат дека некој од авионот на компанијата „Лајон Ер“ кој се урна во морето во Индонезија, ја преживеал трагедијата....

Биланс од масакрот на Крим: 20 мртви, од кои 11 малолетници

„Меѓу 20-те жртви на пукањето на колеџот во Керч на Крим има 11 малолетници“, рече денес руската министерка за здравство Вероника Скворцова. „Убиени се 20...

Нов биланс на жртвите од земјотресот и цунамито во Индонезија, изби...

Бројот на жртвите во земјотресот и цунамито на индонезискиот остров Сулавеси се зголеми во среда до 1.407, изјави официјален претставник, а болниците се соочуваат...

Апсење на терористичка група во Германија

Канцеларијата на германскиот обвинител објави дека полицијата спровела наредба за апсење на шестмина осомничени за формирање екстремно десничарска терористичка организација во градот Кемниц, каде...

Почна масовно погребување на жртвите од земјотресот и цунамито во Индонезија

Во централна Индонезија денеска започна масовно погребување на жртвите од земјотресот и цунамито. Тим работници со маски на лицата донесе околу пладне по локално...

Интерпол: Животната средина главен извор на приходи за организираниот криминал

Бескрупулозната експлоатација на животната средина стана главен извор на приход за организираниот криминал и разните вооружени групи наместо шверцот со дрога, објави Интерпол оваа...

Авион ја промаши пистата и слета во океан, сите патници преживеаја

Авион на авиокомпанијата „Ер Ниугини“, кој летал од Микронезија до островот Вано во Папуа Нова Гвинеја, се урна во Тихиот Океан откако пилотот ја...

Стигнува нов супертајфун, а астронаут го сликаше

Тајфун од петта категорија се движи кон Тајван и Јапонија, а невремето носи ветрови од околу 140 километри на час. Неверојатни слики од супертајфунот...

Во несреќа на траект во Танзанија загинаа 86 лица

Најмалку 86 лица загинаа кога на езерото Викторија во Танзанија се преврте траект на кој се наоѓаа повеќе стотици луѓе, објавија локалните медиуми. Локалниот...

Почина претседателот на Виетнам

Виетнамскиот претседател Тран Даи Кванг почина денеска по сериозна болест на возраст од 62 години, објави виетнамската влада, пренесе АП. Партискиот и државен лидер Кванг...

Последни вести

Препорачано