Пукање на Менхетн, ранети пет лица

Полицијата застрела маж кој отвори оган врз група луѓе на Менхетн во Њујорк, САД. Четири лица се ранети, а полицаец го ранил напаѓачот кој...

Европски суд за човекови права: Русија е одговорна за убиството на...

Европскиот суд за човекови права денеска ја прогласи Русија за одговорна за убиството на Александар Литвиненко во 2006 година, кој почина откако беше отруен...

Ерупција на вулкан на Канарските Острови: евакуирани 5.000 луѓе, шпанскиот премиер...

Вулкан еруптираше во близина на националниот парк на канарскиот остров Ла Палма во Шпанија. Нема податоци за жртви и повредени, а околу 5.000 луѓе...

Пукање на руски универзитет, има загинати, луѓето скокале од прозорци

Непознато лице отворило оган на Пермскиот државен универзитет во Урал во Русија, а според првите информации загинале осум лица, додека 19 се ранети. Непознато...

Најмалку осум лица загинаа во поплавите во Њујорк и Њу Џерси

Најмалку осум лица ги загубија животите во поплавите што ги погодија Њујорк и Њу Џерси поради рекордни врнежи, а за првпат во историјата беше...

СЗО: Новата „Ми“ варијанта на корона вирусот може да е поотпорна...

Светската здравствена организација (СЗО) означи нов вид на коронавирус, наречен „Ми“, кој првпат беше идентификуван во Колумбија, како варијанта од интерес. Во неделниот билтен...

Експлозија во Леверкузен: Едно лице загина, четири исчезнаа

Едно лице загина, а четири лица исчезнаа по експлозијата што рано денеска потресе индустриски парк во Леверкузен, град во Западна Германија. Пожарот во „Хемпарк“,...

Кина: Најсилни дождови во 1.000 години, во поплавите загинаа 12 лица

Големи површини на земјиште во централната кинеска провинција Хенан денес се под вода, а најзагрозен е главниот град Џенгжу, кој беше погоден од најсилните...

Во поплавите во Европа загинаа повеќе од 100 луѓе, над илјада...

Повеќе од сто луѓе загинаа, повеќе од илјада исчезнаа, а бројни домови беа уништени во поплавите во сојузните држави на западна Германија и во...

Французите го казнија Гугл за спор со медиумски куќи

Денес, францускиот регулатор на пазарот и изрече казна од 500 милиони евра (593 милиони долари) на компанијата Гугл затоа што не ги почитуваше целосно...

Последни вести

Препорачано