петок, мај 24, 2024
домаКујнаХаос во хрватски затвор: Затвореници затруени од храна, еден заборавен на слобода...

Хаос во хрватски затвор: Затвореници затруени од храна, еден заборавен на слобода 8 часа

Во затворот Глина се случил масовен бунт на затворениците. Како што пишува “Проверено“, дури 150 затвореници наводно биле затруени со храна пред две недели.

– Јавија дека имале дигестивни нарушувања и во затворот настана општ хаос – рекол неименуван сведок.

Иако затворските чувари наредиле испитување на храната што била служена на затворениците, за наодот сеуште се молчи.

– Дел од затворениците беа затруени, околу 40 отсто од нив – вели соговорникот на „Проверено“.

Ова, наводно, не бил единствениот инцидент во последно време, но за нив не се зборува. Еден од затворениците, наводно, бил заборавен на слобода осум часа, а друг се обидел да силува службеничка.

– Складот беше полн со коса. Таа беше крвава … Тој се обиде да ја силува – раскажуваат соговорници за „Проверено“.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ