четврток, мај 30, 2024
домаКујнаПочина Барбара Буш

Почина Барбара Буш

Поранешната прва дама на САД Барбара Буш, почина во вторникот, на возраст од 92 години, соопшти нејзиното семејство, објавија новинските агенции.
Таа беше прва дама од 1989 до 1993 година, а нејзиниот син, Џорџ В. Буш за прв пат беше избран за претседател во 2000 година.
Барбара Буш во последно време беше со се послабо здравје и пред неколку дена беше објавено дека одлучила повеќе да не се лечи, туку дека „ќе се фокусира на палијативна нега.“
„Си-Ен-Ен“ објави дека таа страдала од хронична опструктивна белодробна болест и конгестивно слабеење на срцето и дека во последните моменти ги поминала во својот дом со своето семејство.
Барбара Буш беше сопруга на 41-от претседател на САД, кој сега има 91 години, и мајка на Џорџ Буш (71), кој беше 43-ти претседател на САД.
“Мојата драга мајка почина на 92-годишна возраст. Лора, Барбара, Џена и јас сме многу тажни. Таа беше неверојатна прва дама и жена како ниедна друга што донесе милост, љубов и писменост за милиони”, напиша Буш помладиот во соопштението.
Барбара и Џорџ Буш постариот беа
 во брак 73 години.
Таа беше втора жена во историјата на САД, која виде како нејзиниот сопруг и син положуваат заклетва на должност претседател. Пред неа тоа беше Абигејл Адамс.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ