вторник, јуни 18, 2024
домаКујнаПожарот во близина на Чернобил се прошири, на огнената стихија фрлени 72...

Пожарот во близина на Чернобил се прошири, на огнената стихија фрлени 72 тони вода

Пожарот во близина на нуклеарната централа во Чернобил се рашири на околу 35 хектари, соопшти денеска украинското Министерство за вонредни ситуации.

Во гаснење на пожарот се вклучени два хеликоптери Ми-8 и еден авион Ан-32П, а веќе се фрлени 72 тони вода врз огнената стихија, пренесува ТАСС.

Агенцијата вели дека нивото на зрачење во Киев и регионот е во нормални граници.

Претходно, полицијата соопшти дека е уапсен човекот одговорен за пожарот, 27-годишник кој палел ѓубре и сува трева. А.Р.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ