вторник, мај 21, 2024
домаКујнаСурфер нападнат од ајкула успеал да доплива до брегот

Сурфер нападнат од ајкула успеал да доплива до брегот

Еден сурфер бил нападнат од ајкула долж брегот на Австралија, но и покрај сериозните повреди на двете нозе успеал да доплива до плажа, соопштија локалните власти. На повредениот 30-годишен сурфер му била укажана прва помош, по што со хеликоптер бил префрлен во болница во Перт. Неговата состојба е стабилна.

Крајбрежната стража соопшти дека два часа по нападот во Грејстаун, недалеку од една блиска плажа, забележала ајкула долга четири метри. Во истиот залив во 2013 година, сурфер настрада при напад од ајкула.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ